Do wydarzenia pozostało...

 

Honorowy Patronat
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzeja Dudy
Patronat Prezydenta RP

 

mspo-baner-album-30-lat.jpg [35.60 KB]

wspolne-ufi-approved Zapraszamy na 32. edycję Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego

mspo-2022-galeria

Miniony Salon zgromadził 711 wystawców z 35 krajów świata, w tym 350 firm polskich. Targi odwiedziło 61 delegacji z 43 państw. Ekspozycja MSPO 2023 zajęła rekordową powierzchnię ponad 34 000 mkw., po raz pierwszy w historii znajdując się także w dodatkowo wybudowanej hali tymczasowej o wielkości 2800 mkw. Na MSPO 2023 pojawiło się niemal 26 tysięcy gości.

Kiedy spotkaliśmy się rok temu mówiliśmy, że 30 edycja jest tą największą w historii. 31. edycja jest większa, jeżeli chodzi o zainteresowanie wystawców oraz o powierzchnię wystawienniczą. To jest niewątpliwie nasz sukces. Nasz wspólny sukces, który służy obronności Rzeczypospolitej Polskiej, ale także pokojowi na wschodniej flance Sojusz Północnoatlantyckiego – mówił podczas ceremonii otwarcia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego szef MON Mariusz Błaszczak. Słowa te doskonale podsumowują MSPO 2023.

A jaki będzie Salon w 2024 roku? Z pewnością będzie miejscem prezentacji największych dokonań przemysłu zbrojeniowego z całego świata. Będą to także biznesowe spotkania oraz umowy zawierane pomiędzy producentami sektora obronnego z różnych kontynentów. Od 32 lat w kontekście targów przemysłu obronnego w Europie, Kielce wymieniane są zaraz po paryskim Eurosatory, czy organizowanym w Londynie Defence and Security Event.

Wpływ na ofertę prezentowaną w Kielcach jesienią 2024 roku będą miały z pewnością plany zakupowe Polski. W 2024 roku na obronność zamierza się przeznaczyć 113,3 mld PLN, co stanowi 3% PKB prognozowanego na 2024 rok (3778 mld PLN). Na wydatki te składają się środki ujęte w części 29 budżetu państwa „Obrona narodowa” w wysokości 112,7 mld PLN oraz 615,4 mln PLN w dziale 752 „Obrona narodowa” w innych częściach budżetu państwa. Dodatkowo w rezerwie celowej zabezpieczono środki na realizację programu wieloletniego „Wyposażenie Sił Zbrojnych RP w czołgi” w wysokości 4,8 mld PLN. Środki te zostaną przekazane do Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ). Ponadto, ze środków FWSZ (z dochodów FWSZ, w tym z mechanizmów dłużnych) na cele związane z obronnością zaplanowano wydatki na kwotę do ok. 40 mld PLN. W przypadku pełnego wykorzystania tych środków, łączne wydatki obronne w 2024 roku mogą osiągnąć poziom ponad 158 mld PLN.

Jubileusz Wystawy Sił Zbrojnych

mspo-2022-galeria Od 25 lat nieodłącznym elementem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego jest Wystawa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Każdorazowo Wystawa opatrzona jest hasłem oddającym to, co aktualnie dzieje się w Wojsku Polskim. Organizatorem ekspozycji jest szef Sztabu Generalnego WP, a za jej przygotowanie odpowiada szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Prace koncepcyjne nad wystawą rozpoczynają się wiosną, a przygotowania przestrzeni wystawienniczej ruszają pod koniec sierpnia. W efekcie tylko podczas minionego MSPO można było obejrzeć ponad 300 jednostek różnego rodzaju sprzętu. Ekspozycja zajęła ponad 7500 m2 i jak zazwyczaj podzielona była na część wewnętrzną i zewnętrzną, w której stanął sprzęt o dużych gabarytach. W Kielcach tradycyjnie prezentują się wszystkie rodzaje sił zbrojnych, a także wojska obrony cyberprzestrzeni, Żandarmeria Wojskowa oraz wojskowe instytucje, np. Dowództwo Operacyjne RSZ, Dowództwo Generalne RSZ, Inspektorat Wsparcia SZ oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji. Dużą część wystawy zajmują także uczelnie: Lotnicza Akademia Wojskowa, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Wojsk Lądowych oraz Akademia Sztuki Wojennej. Swoją ofertę prezentują ośrodki i centra szkolenia, wojskowa służba zdrowia, różnego rodzaju ośrodki badawcze, instytuty oraz Centralna Biblioteka Wojskowa. W 2024 roku WSZ będzie świętowała jubileusz, organizatorzy już zapowiadają, że będzie to niezwykła wystawa.

Zapraszamy do udziału w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego od 3 do 6 września 2024 roku!

Aktualności
13 marca 2024
Cezary Tomczyk, Wiceminister Obrony Narodowej wystąpił dziś na konferencji prasowej w Targach Kielce. Na konferencji nie padły konkrety, choć była ona pełna pozytywnych dla kieleckiego ośrodka deklaracji.
07 marca 2024
Dzień otwarty dla publiczności, wsparcie MON-u oraz inne kluczowe zagadnienia były tematami spotkania Rady Programowej Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.
16 stycznia 2024
Wczoraj poznaliśmy wyniki pierwszej w Polsce edycji Programu Stypendialnego The Endeavour Scholarship Ala Wordena. Już w lipcu na tygodniowe szkolenie w U.S. Space & Rocket Center w Huntsville - Alabama/Stany Zjednoczone poleci czwórka uczniów.
05 stycznia 2024
Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zainaugurowano projekt „Al Worden Endeavour Scholarship” na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Właśnie poznaliśmy wyniki I etapu konkursu.
21 listopada 2023
Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zainaugurowano projekt „Al Worden Endeavour Scholarship” na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Jego celem jest zachęcenie młodych ludzi z naszego kraju do podjęcia pracy jako inżynierowie i odkrywcy kosmosu. W finale projektu wyłonionych zostanie czterech uczniów i nauczyciel, którzy wezmą udział w tygodniowym szkoleniu dla astronautów w Space & Rocket Center w Stanach Zjednoczonych.